Skip to content

Historie sukcesu inwestorów

Poznaj historie, które wpłynęły na sukces firm w PPNT.

Centrum Inicjatyw Gospodarczych

„Stargard od bardzo wielu lat znajduje się w czołówce naszego województwa pod względem aktywności oraz skuteczności w prowadzeniu projektów inwestycyjnych. Od początku istnienia naszego Wydziału (wtedy pod nazwą Centrum Obsługi Inwestorów) ściśle współpracowaliśmy z przedstawicielami Stargardu.

Ogromnie budujące jest to, iż pomimo odniesionych niewątpliwych sukcesów w związku z rozwojem Stargardu, lokalne władze nadal poszukują nowych sposobów na uatrakcyjnienie oferty swojego miasta, czego najlepszym przykładem jest prowadzony projekt, mający na celu przygotowanie infrastruktury technicznej w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii i oferowanie jej przedsiębiorcom z sektora MŚP. 

Jako Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych chciałbym zachęcić każdego przedsiębiorcę do współpracy z Miastem Stargard oraz zainwestowania w stale rozwijającym się Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii.”

Jacek Wójcikowski

Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

Klippan Safety Polska

Historię i rozwój firmy Klippan Safety Polska w Stargardzie wyznaczają dwie daty. Pierwsza to rok 2006, kiedy firma podejmuje decyzję o budowie zakładu produkcyjnego w nowopowstającym Stargardzkim Parku Przemysłowym. To pierwszy inwestor, który uwierzył w rozwój Parku Przemysłowego i w perspektywę rozwoju Stargardu. W roku 2006, Stargardzki Park Przemysłowy stanowiły dwie ulice i tereny, które do niedawna jeszcze były terenami użytkowanymi rolniczo. Do przyszłej lokalizacji nowej inwestycji firmy Klippan Safety Polska prowadziła długa, tymczasowa, wyboista droga, wyłożona betonowymi płytami. Trudno było uwierzyć, że w przyszłości miejsce to stanie się jednym z najbardziej pożądanych miejsc rozwoju średniego biznesu w regionie.

Wkrótce po zakończonej z sukcesem inwestycji firmy Klippan Safety Polska, miejsce to nabiera dynamiki i przyciąga kolejnych inwestorów. Kiedy po dziesięciu latach funkcjonowania Klippan Safety Polska w Parku Przemysłowym, zarząd firmy komunikuje o potrzebie dalszego rozwoju, Park w którym z takim sukcesem rozwijała się Spółka do tej pory jest projektem zakończonym. Staje się oczywistym, że Klippan swoje nowe miejsce w Stargardzie znajdzie w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, miejscu które oferuje przestrzeń rozwoju dla dużego biznesu. 

Firma przez lata zadomowiła się w mieście na dobre, związała się z lokalnym rynkiem pracy, instytucjami lokalnego samorządu, organizacjami gospodarczymi, kooperantami oraz co nie bez znaczenia , doceniała nieustannie rozwijającą się infrastrukturę. Uzasadniona wspomnianymi okolicznościami decyzja zapadła i  w roku 2018 – i to jest ta druga, bardzo ważna w historii firmy data –  Klippan otwiera swój nowy, jeszcze bardziej nowoczesny obiekt przy ulicy Metalowej. Wraz z Klippan Safety Polska, swoją polską siedzibę znajduje w nowo wybudowanym obiekcie  siostrzana spółka Andrénplast Polska (obie należą do szwedzkiej Grupy CalixKlippan AB),  specjalizująca się w produkcji elementów zabudowy autobusów, poddostawca Scania, Volvo, MAN, Solaris  i innych.

Nowoczesne rozwiązania produkcyjne, wysoka kultura organizacyjna i skandynawska egalitarność sprawia, że Klippan Safety Polska i Andrénplast Polska  to jedni z najbardziej pożądanych pracodawców w Stargardzie. Nagradzany za swój wkład w gospodarczy rozwój miasta wieloma nagrodami, w tym nagrodą przyznawaną przez Prezydenta Miasta Stargard- Przedsiębiorca Roku, wieloletni i sprawdzony Inwestor, którego śmiało można nazwać „stargardzkim” zapewne nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, z powodzeniem współtworząc najnowszą , gospodarczą historię tego przyjaznego i nieustannie rozwijającego się miasta.

„Szeroko pojęty biznes i tak zwana „sprzyjająca jego rozwojowi atmosfera” to jednak nie wszystko. Bo Stargard to także wspaniali ludzie, doskonałe miejsce do życia i bycia, to kameralna atmosfera przy szerokim dostępie do tego, co nazywamy miejskim stylem życia, cisza i spokój w otoczeniu natury dla tych, którzy wybiorą taki sposób spędzenia czasu, słowem – urokliwe miejsce nad Iną, które z czystym sumieniem polecam!!”

Marek Pałac

Członek Zarządu, Dyrektor Klippan Safety Polska sp z o.o.
Prezes Zarządu Andrénplast Polska sp. z o.o.

Lidl Polska w Stargardzkim Parku Przemysłowym

Firma Lidl Polska to obecnie sieć ponad 740 sklepów na terenie całej Polski.

Firma zatrudnia ponad 23 000 pracowników, którzy pracują w sklepach, centrach dystrybucji, biurach sprzedaży i ekspansji, a także w centrali. W 2019 roku firma Lidl otworzyła swoje 11. Centrum Dystrybucyjne w Stargardzkim Parku Przemysłowym przy ul. Metalowej, które zaopatruje około 100 sklepów sieci zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim oraz części województwa lubuskiego.

Centrum Dystrybucyjne w Stargardzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów magazynowych firmy Lidl w Europie. Obiekt jest magazynem modularnym – częściowo dwukondygnacyjnym – na który składa się parter o powierzchni 44 tys. m² oraz piętro o powierzchni 14 tys. m². Sprawne funkcjonowanie procesów logistycznych jest codziennie wspierane przez ponad 200 osób stanowiących stałą kadrę Centrum Dystrybucyjnego.

W trakcie realizacji firma Lidl zwróciła szczególną uwagę na rozwiązania ekologiczne, takie jak m.in. instalacja chłodnicza, która jest w całości oparta na naturalnym czynniku chłodniczym – amoniaku. 

Ciepło odpadowe z instalacji chłodniczej jest w całości odzyskiwane na potrzeby ogrzewania obiektu, które odbywa się poprzez instalację grzewczą podposadzkową na powierzchni ponad 32 tysięcy metrów kwadratowych.

Warte uwagi są pozostałe rozwiązania ekologiczne zastosowane w trakcie inwestycji: wykorzystanie wód deszczowych do instalacji sanitarnych oraz nawadniania terenów zielonych, oświetlenie całego obiektu zrealizowane w technologii LED oraz wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej służącej produkcji energii elektrycznej na potrzeby budynku administracji. Wszystkie powyższe rozwiązania umożliwiają firmie Lidl Polska ubieganie się o przyznanie międzynarodowego certyfikatu „GREEN BUILDING” potwierdzającego ekologiczne walory obiektu.

Lidl Polska buduje swoje obiekty w lokalizacjach dobrze skomunikowanych z dostępnością do nowoczesnej infrastruktury drogowej. Dla sieci istotne są również czynniki takie jak możliwość inwestowania na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych wraz z dodatkowym wsparciem inwestorów, wyposażenie gruntu w niezbędne sieci czy dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

„Jesteśmy inwestorem, który rozpatruje tylko najbardziej korzystne lokalizacje. Zdecydowaliśmy się na zlokalizowanie naszego centrum dystrybucji w Stargardzkim Parku Przemysłowym nie tylko ze względu na dużą dostępność transportową czy świetne skomunikowanie terenów wchodzących w skład parku.

Mieliśmy do dyspozycji grunty wyposażone już w niezbędne przyłącza, co w połączeniu z ogromnym wsparciem władz samorządowych przyspieszyło powstawanie całej inwestycji. Realizacja naszego Centrum Dystrybucyjnego trwała niespełna rok, co ze względu dynamicznego rozwoju naszej sieci na terenie Polski było dla nas niezmiernie istotne.

Park Przemysłowy w Stargardzie to doskonałe miejsce dla dynamicznych firm takich Lidl Polska będących liderami w swojej branży, którzy wprowadzają nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązania logistyczne dbając przy tym o ochronę środowiska.”

Maciej Marcinkowski

Dyrektor ds. Inwestycji Lidl Polska.

Enterprise Logistics

Polska firma transportowa i logistyczna, przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą główną w Stargardzie. Zajmuje się kompleksową obsługą transportu towarów w relacjach Polski ze Skandynawią. Posiada oddziały i agencje celne w Świnoujściu, w Gdańsku, a także w norweskim Drammen. Dysponuje flotą ponad 100 pojazdów oraz nowoczesnymi magazynami.

Enterprise Logistics obsługuje transporty w temperaturze kontrolowanej i transporty materiałów niebezpiecznych. Zapewnia szeroki wachlarz specjalistycznych usług magazynowych. Klientami spółki są zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa lokalne, jak również firmy europejskie i korporacje międzynarodowe. Niezależnie od skali działalności klienta, Enterprise Logistics do każdego z nich podchodzi indywidualnie, żeby go w pełni zadowolić.

„Mija drugie dziesięciolecie, odkąd nasze centrum logistyczne mieści się na terenie powiatu stargardzkiego. Obecna lokalizacja – w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii – jest niezwykle korzystna z punktu widzenia logistyki właśnie. Mamy stąd blisko do naszych klientów rozlokowanych w Parku Przemysłowym i okolicach. Bezpośredni dostęp do świetnej infrastruktury drogowej pozwala sprawnie dostarczać towary nawet do najdalszych rejonów Polski i Europy. Cieszy nas również to, że Stargard nieustannie się rozwija, a stworzone dobre lokalne warunki dla powstawania inwestycji zwiększają atrakcyjność miasta jako miejsca pracy, jednocześnie „ciągnąc” region gospodarczo w górę”.

Maciej Gonerko

Prezes Zarządu Enterprise Logistics

Klastry produkcyjne

W Województwie Zachodniopomorskim swój dom mają firmy reprezentujace szeroki wachlarz branż – przekonaj się jak idealnie wpasujesz się w nasze otocznie.

Skip to content